اطلاعیه ها

دیگ بخار، آبرسانی در دیگ بخار

ماده ی اصلی مورد استفاده در دیگ بخار آب می باشد. و این ماده یعنی آّب بعد از طی مراحل و مقدماتی خاص وارد دیگ بخار می شود. بخش های مهم در مسئله ی آبرسانی در دیگ بخار عبارتند از:

1) یک منبع برای به دست آوردن آب مورد نیاز دیگ بخار، مانند چاه عمیق

2) دستگاه فیلتر شنی دیگ بخار. روند و طرز کار این دستگاه به این صورت است که تمامی ذرات و موادی که به صورت معلق در درون آب وجود دارد در این دستگاه ته نشین می شود و به نوعی این دستگاه آب را فیلتر می نماید و بعد از گذشت زمان معینی امکان دارد که آب عبوری از این دستگاهها شیر آب را مسدود یا آلوده نماید به همین خاطر برای اینکه روند آبرسانی به درون دیگ بخار قطع نشود، جریان عبوری را به صورت برعکس می کنند تا دیگ بخار به خاطر قطع جریان دچار کمبود آب نشود.

3) سختی گیر دیگ بخار. از این سختی گیر های دیگ بخار برای جدا نمودن دو ماده ی منیزیم و کلسیم در آب استفاده می شود. دلیل جدا سازی این دو عنصر از آب درون دیگ بخار به این دلیل است که اگر جدا نشوند همان رسوب درون کتری آب اتفاق می افتد. اگر این رسوب درون دیگ بخار اتفاق بیافتد علاوه بر اینکه ته نشینی سختی دروت دیگ بخار اتفاق می افتد، به انرژی بسیار بیشتری برای داغ نمودن و تبدیل به بخار کردن آب درون دیگ بخار مورد نیاز است، در ضمن اگر خط تولید را نیز برای تمیز کردن درون دیگ بخار متوقف کنند علاوه بر هزینه، کل کارخانه متوقف می شود پس به همین دلیل نیاز به جداسازی عناصر در درون دیگ بخار می باشد.

خود بخش سختی گیر دیگ بخار از دو قسمت می شود که دو مخزن وجود دارد، مخزن شماره ی یک مشتمل بر بخشی است که رزینی در درون آن وجود دارد و وقتی با منیزیم این ماده ترکیب شود سختی موجود در آب از بین می رود، ولی این ماده ی جدید قابل انتقال به بیرون نیست، به همین دلیل ماده ی جدید به مخزن دوم انتقال داده می شود تا بعد از یک سری از واکنش های شیمیایی، ماده جدید وارد دیگ بخار شود.

بعد از اینکه سختی موجود در آب گرفته شد، شاید تفکر این باشد که آب آماده ی ورود به دیگ بخار می باشد. ولی اینگونه نیست، برای اینکه آب وارد دیگ بخار شود یک سری مراحل دیگری نیز انجام شود.

یکی از مشکلاتی که در اینجا وجود دارد اکسیژن موجود در در درون آب می باشد که باعث اکسید شدن لوله ی موجود در درون دیگ بخار می شود.

دیگر مشکلی که در این بخش وجود دارد، دمای پایین آب ورودی به دیگ بخار می باشد. باید به این نکته توجه کرد که دمای دیگ بخار بسیار بالاست، و وقتی آبی با دمای پایین وارد این دیگ شود، دیگ بخار دچار آسیب می شود.

برای برطرف کردن مشکلاتی که بیان کردیم از یک مخزن جدیدتر استفاده می شود که این مخزن را ریگازور می نامند. اصولاً طرز کار این دستگاه به این صورت است که آب تولیدی در مرحله ی قبل را وارد این مخزن می نمایند و سپس بخار تولیدی از دیگ بخار را به این مخزن تزریق می کنند تا هم درجه ی حرارت آب بالا برود و هم اکسیژن موجود در آب از طریق حباب ها خارج شود و به درون دیگ بخار آب خالص وارد شود.

آب موجود در درون این مخزن به چندین حالت می تواند وارد دیگ بخار شود، یکی از این حالت ها به این صورت است که پمپی در کنار مخزن قرار می گیرد که آب را به داخل دیگ بخار پمپاژ می نماید، روش دوم نیز به این صورت است که یک سنسور در درون دیگ بخار وجود دارد که هر وقت سطح آب از یک مقدار مشخصی پایین آمد، آب توسط این سنسور به درون دیگ بخار دوباره هدایت می شود.

دیگ بخار

دیگ بخار و سیستم گازرسانی به دیگ بخار

 گاز شهری با استفاده از یک کلید قطع و وصل وارد چرخه ی دیگ بخار می شود، باید توجه کرد که فشار گاز شهری برای یک دیگ بخار بسیار زیاد و خطرناک می باشد، به همین دلیل از یک رگلاتور که یک دستگاه فشار شکن می باشد، قبل از دیگ بخار استفاده می شود. باید به این نکته نیز توجه کرد که در درون گاز هری انکان دارد که جامداتی برای معلق باشد که در صورت ورود به چرخه ی دیگ بخار می شتواند خطرناک باشد، به همین دلیل از یک فیلتر نیز در چرخه ی دیگ بخار استفده می شود تا گاز بدون مواد اضافی وارد چرخه ی دیگ بخار گردد.

گاز عبور داده شده در چرخه ی دیگ بخار به صورت کم فشار به دو شیر انتقال داده می شود. شیر اولی که فقط به صورت قطع وصل می باشد که به مشعل دیگ بخار گاز برسد یا که نه، ولی شیر دوم در درون چرخه ی دیگ بخار به صورتی می باشد که جریان گاز را می توان افزایش یا کاهش داد تا دمای دیگ بخار را تنظیم نمود.

مشعل دیگ بخار

در دیگ بخار معمولاً از مشعل هایی استفاده می کنند که به صورت دو مرحله ای می باشد. در چرخه ی دیگ بخار معمولاً دستگاهی وجود دارد که میزان هوای ورودی و گاز ورودی به داخل چرخه ی دیگ بخار را کنترل می نماید، و در انتهای این دستگاه دو الکترود وجود دارد که این الکترود ها عمل جرقه زدن در این دستگاه را انجام می دهد. در اینجا بحثی که مطرح می شود در صورتی که عمل جرقه زدن در درون چرخه ی دیگ بخار ایجاد نشود، گاز موجود در درون دیگ بخار باعث ایجاد خطراتی می گردد که، این مشکل توسط سنسور نوری برطرف می شود.

در چرخه دیگ بخار یک فن نیز وجود دارد که به مدت چهل ثانیه کار می کند تا تمامی گاز ها و گاز های سوخته نشده در درون دیگ بخار به بیرون رانده شود و در مرحله ی بعدی باز گازهای جدید به سیستم تزریق می شود.

محصولات

فروش ویژه پمپ شناور

عضویت در خبرنامه

telegram
آبیاران در شبکه های اجتماعی
Google Plus instagram Twitter Linkedinn Facebook

تماس با ما

شعبه مرکزی: تبریز،میدان راه آهن، جاده سنتو، 200 متر مانده به پمپ بنزین.
تلفن: [10 خط] - (041) 34427241

شعبه 2: تبریز، چهارراه نادر، جنب ایستگاه آتش نشانی.
تلفن: [10 خط] - 32818740 (041)

کارخانه: تبریز، منطقه صنعتی قراملک، جنب دانشکده صنایع و معادن، گروه کارخانجات شرکت آبیاران

دفتر فروش تهران:
تلفن: [10 خط] - 66648110 (021)
 

فرم استعلام قیمت دیزل ژنراتور

captcha
کارشناسان فروش:
دفتر فروش مرکزی: ۰۴۱ ۳۴۴۲ ۷۲۴۱
شعبه تبریز - چهارراه نادر: ۰۴۱ ۳۲۸۱ ۸۷۴۰
دفتر فروش تهران: ۰۲۱ ۶۶۶ ۴۸ ۱۱۰ (محمدی: ۰۹۱۹ ۳۱۱ ۰۵۶۳)